24 lut Brak komentarzy admin Travel , ,

Wiele różnorakich ciekawostek w jednym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na obejmowanie ogromnego terenu ma aż trzy strefy czasowe.
Pośród najchętniej odwiedzanych obiektów jest świątynia, która została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Znajdujący się w mieście Ałmaty, sobór zdumiewa niecodzienną architekturą. Charakterystyczną rzeczą sanktuarium jest żółta fasada z liczne ozdobionymi zaokrąglonymi dachami. W Ałmacie znajduje się najwyżej położone lodowisko świata.
Następnym obiektem, który warto odwiedzić jest zbiornik wodny położony niecałe 30 km od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest otoczone malowniczymi i robiącymi wrażenie skalistymi górami. Klimat charakterystyczna dla gór, surowy potrafi narobić problemów, z tego powodu wybierając się w góry należy zaopatrzyć się przynajmniej w ciepłą odzież.
Bywa on określany rajem na Ziemi, gdyż poza krajobrazami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie egzotyczny i unikatowy nastrój. Co ciekawe, państwo to obejmuje liczne jeziora (w tym jedno z największych w Azji: Bałchasz).
Kazachstan posiada również własny wąwóz nazywany Szaryńskim. Leżący w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, teren mierzy 150 kilometrów w długości, a jego wysokość nierzadko jest większa niż dwieście metrów. Kanion położony jest w pobliżu gór Tienszan, a jego najbardziej rozpoznawalną częścią jest Dolina Zamków, w której można znaleźć bardzo nietypowe i niespotykane formacje skalne.
Co ponadto okazuje się być warte uwagi w Kazachstanie? Chociażby tak zwany Bäjterek czyli ogromna wieża obserwacyjna, która potrafi zapewnić wyjątkowe przeżycia i emocje. Znaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny budynek wyznaczający prestiż miasta i jego szybki a także znaczący rozwój, wynosi ponad 100 metrów.
Jego wizerunek jest przyozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego obiektu wiąże się interesująca opowieść która opowiada o powstaniu słońca.
Pośród najważniejszych miejsc Kazachstanu znajduje się Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zwiedzenia w Astanie. Jest to obiekt będący siedzibą Teatru Operowego. Należy do jednej z najdroższych inwestycji Astany. Na konstrukcję składa się piramida utworzona z 5 kondygnacji trójkątów równobocznych. Pierwsze dwa rzędy to posążki wykonane ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Wierzchołek budynku to przepiękny witraż.
Kolejnym przykładem intrygującej i często zadziwiającej turystów kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią plasującą się na drugim miejscu jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści imponującą ilość wiernych – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych atrakcji Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej ogromnej konstrukcji jest większa niż łączna powierzchnia 10 boisk przeznaczonych do piłki nożnej. W środku centrum handlowego można udać się do marketów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, wewnątrz jest także rzeka i plaża.