24 lut Brak komentarzy admin Travel

Istnieje takie miejsce na mapie Europy charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojną atmosferą, zrównoważonym rozwojem. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. Oto cała Finlandia.

Zadziwiająca siła natury
Ten północny kraj zaskakuje nie tylko zdumiewającą liczbą zdumiewających jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy podróżnik ma możliwość zagłębienia się w dowolne miejsce (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wkraczania na terytorium lasów należących do prywatnych osób), wybrać się na spacer po leśnym dukcie i nazbierać pełne kosze darów lasu. Co zdumiewające, na terenie państwa utworzono ponad 30 parków narodowych, a za wstęp na ich teren nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, bardzo często spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, warto uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, iż w pierwszym z wymienionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają niezwykle malownicze krajobrazy, na które składa się ogromna ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj który z całą pewnością można odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich posiada swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Urok największych miast
Poznając Finlandię, trzeba odwiedzić kilka najbardziej znanych miast, które są atrakcyjne dla turystów pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Stolica kraju zauroczy ciekawymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezwykle przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników kuszą także miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wspaniałymi arcydziełami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zainteresuje niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Pośród atrakcji, jakich nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można zaobserwować 10 do 20 dni w trakcie roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej położonym na północ miejscem państwa, da się być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwoli na to niebo – nie może być żadnej chmury. Z niewątpliwie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie chowa się za horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia słynie z wielu wyjątkowych miejscowości. Pośród najważniejszych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym założono park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem w trakcie wycieczki powinna stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która działa również latem. W działającym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku da się podziwiać Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Należy zobaczyć również osadę wykonaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obligatoryjnych miejsc do odwiedzenia jest także zamek ze śniegu (Kemi), W pewnych rejonach z łatwością można spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Wyjątkową popularnością cieszą się także banie fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań z przyjaciółmi oraz odpoczynku. Prostota fińskich smakołyków urzeka takimi przysmakami jak na przykład potrawy przyrządzane z reniferowego mięsa.