5 kwi Brak komentarzy admin Travel

Każda podróż to okazja do przeżywania kolejnych przygód lub odpoczynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przed wyjazdem odpowiednio się przygotować. Szczepienia, spakowanie najważniejszych rzeczy czy zakup ubezpieczenia to tylko niektóre czynniki, które zagwarantują nam bezstresowy urlop i spokojny powrót do domu.

Zalecane szczepienia

Podróżując po Europie, poza wymaganymi przez większość państw szczepionkami na SARS-CoV-2, należy zawsze sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybieramy, nie zaleca innych szczepień. Szczególną uwagę powinno się jednak poświęcić innym szczepieniom – zwłaszcza gdy wybieramy się do krajów słabo rozwiniętych gospodarczo. W Afryce i Ameryce Południowej można łatwo zarazić się m.in. durem brzusznym, tężcem czy też żółtą febrą. Wybierając się do Azji trzeba natomiast pamiętać o szczepieniach na cholerę i błonicę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przed egzotycznymi wakacjami zalecane szczepienia wykonuje się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Co warto zabrać w bezpieczną podróż?

Aby wyjazd nie generował niepotrzebnego stresu, dobrym pomysłem jest zebrać dokładne informacje o miejscu, do którego się udajemy. Jeśli przykładowo wybieramy się w góry, należy sprawdzić warunki atmosferyczne, najbliższe schroniska i przygotować odpowiednie ubranie – w razie gdyby pogoda gwałtownie się zmieniła. Zawsze warto mieć ze sobą małą apteczkę: w czasie wakacyjnych wojaży nietrudno o małe urazy. Paczka odpowiednich leków może natomiast uchronić nas przed niepożądaną chorobą.

Na co uważać w podróży?

Nie bez powodu wiele europejskich stolic jest nazywanych oazami kieszonkowców. Wraz z sezonem letnim do kurortów czy popularnych miast zjeżdżają się nie tylko turyści, ale też drobni złodzieje, którzy niepostrzeżenie „odciążą nas” o portfel, telefon lub – w najgorszym wypadku – dokumenty. Kolejnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, to poruszanie się wieczorem po nieznanych częściach miast. Bez odpowiedniego przygotowania i rekonesansu łatwo o zapuszczenie w rejony mniej przyjazne podróżnikom.

Najważniejsze środki ostrożności

Na co szczególnie należy uważać w trakcie wakacji? Oczywiście na dokumenty, których trzeba strzec jak oka w głowie. Trzymanie na widoku paszportu czy też pozostawianie go w hotelu naraża nas na łatwą utratę. Z tego względu zalecane jest trzymanie torebki czy plecaka zawsze blisko siebie, szczególnie w środkach transportu. Warto też wykonać kopie dokumentów, przydatnych w razie ich zgubienia czy kradzieży.

Kolejną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest poruszanie się po obcych miastach. Bezpieczniej będzie spacerować czy zwiedzać w kilkuosobowej grupie lub przynajmniej w parze. W epoce internetu i powszechnej digitalizacji rozsądnym posunięciem jest także uważanie na sieci Wi-Fi, z którymi się łączymy. Brak rozwagi na tej płaszczyźnie może zakończyć się stratą nie tylko konta na Instagramie, ale też pieniędzy.

Najbardziej niebezpieczne miejsca do podróżowania

Wśród najbardziej niebezpiecznych celów podróży króluje Ameryka Południowa – przede wszystkim Meksyk. Kolejne miejsca, które nie są przyjazne turystom, to m.in. Caracas w Wenezueli czy mieszczący się w RPA zachwycający, lecz groźny Kapsztad. Zaskoczeniem na tej liście mogą być amerykańskie St. Louis czy Baltimore, które od lat słyną z wysokiego poziomu przestępczości.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu