12 cze Brak komentarzy admin Travel , ,

Turystyka to dzisiaj jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że potrzebujemy wyjść z domu i odświeżyć myśli. Zabieganie, narastająca ilość różnych problemów, brak świeżego powietrza czy doznań estetycznych sprawiają, że zwyczajnie dusza ludzka zaczyna tęsknić za krajobrazami, czy nowymi miejscami. Dlatego też w wielu różnych zakątkach kraju, turysta to osoba coraz częściej spotykana.

Sandomierz – malowany pięknem

Wśród wielu polskich miast, są też i takie, które właściwie stanowią prawdziwą mozaikę walorów turystycznych. Począwszy od walorów przyrodniczych, a na historycznych skończywszy, można by wymieniać szereg zalet. A jednym z takich miast jest bez wątpienia Sandomierz. Gdybyśmy chcieli namalować jego panoramę, to chyba nie bylibyśmy wstanie. To miasto ma tak wiele do zaoferowania, że uwzględnienie wszystkich szczegółów staje się niemożliwe. Tu po prostu jest pięknie.

Położenie geograficzne

Swoją wyjątkowość Sandomierz zawdzięcza głównie położeniu geograficznemu. Nadwiślańska skarpa, będąca zakończeniem Gór Świętokrzyskich oraz lokalizacja między siedmioma wzgórzami sprawia, że miasto wdaje się być, jak z bajki. I właściwie każdy turysta w pierwszej kolejności te właśnie walory docenia. Nie sposób nie zakochać się w niezwykle malowniczych lessowych wąwozach. Nie sposób też nie zachwycić Górami Pieprzowymi, które stanowią jeden z najpiękniejszych na świecie rezerwatów geologicznych.

Niezwykła historia

Mówiąc o położeniu geograficznym miasta, nie można koncentrować się wyłącznie na walorach przyrodniczych. To położenie bowiem sprawiło, że w średniowieczu miasto było jednym z najważniejszych ośrodków kraju. W wiślaną wstęgę w sposób magiczny wydają się być zawinięte mury średniowiecznego królewskiego grodu. Do dzisiaj bowiem w mieście zachował się przepiękny Zamek Królewski, a także średniowieczne budowle Ratusza, czy Bazyliki Katedralnej. Wszystkie zabytki kuszą swoim pięknem i nutą tajemniczości.

Coś dla aktywnych

Każdy aktywny turysta planuje tutaj zobaczyć wszystkie dawne zabytki. Przemierzając średniowiecznymi szlakami, może spędzić tu nie jeden fantastyczny dzień. Ale też nie każdy lubi chodzić i zwiedzać. Są bowiem też i tacy turyście, którzy wolą aktywność sportową połączoną z wypoczynkiem na łonie natury. Dla tych, którzy wolą taką formę wypoczynku, idealnym miejscem są szlaki turystyczne, a także ścieżki spacerowe i rowerowe. Jest też coś dla miłośników wypoczynku nad wodą. Znaleźć można tutaj fantastyczną infrastrukturę dla aktywności wodnej. Przystań dostosowana do sprzętu pływającego to raj dla wędkarzy, kajakarzy czy miłośników żaglówek.

Zabytki, krajobrazy, liczne ścieżki i atrakcje turystyczne sprawiają, że to przepiękne miasto o długiej, szlachetnej tradycji, wciąż jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce. A to zawsze cieszy. Bo zanim zaczniemy zachwycać się zagranicznymi miastami, powinniśmy najpierw poznać piękno własnego kraju, którego przecież cząstką jesteśmy.