29 maj Brak komentarzy admin Travel ,

Chociaż duża część rodaków spędzi tegoroczne wakacje poza granicami Polski, to wciąż znaczący odsetek społeczeństwa będzie poszukiwał ciekawych destynacji turystycznych w obrębie kraju.

Ciekawe alternatywy

Mimo tego, że większość osób podczas wakacji uda się do jednej wielu nadmorskich miejscowości nad Bałtykiem, spędzi czas u podnóży Tatr lub zdecyduje się na zwiedzenie Krakowa, Warszawy, czy też Wrocławia to Polska oferuje znacznie większą liczbę ciekawych miejsc do odwiedzenia. Jednym z nich Rzeszów.

Dlaczego warto odwiedzić Rzeszów?

Wakacje w Rzeszowie to świetna alternatywa dla osób, które nie lubią tłoku, chcąc spędzić miłe wieczory w klimatycznych restauracjach, pubach, nie jest im obojętne piękno architektury i docenią wszechobecną zieleń miasta. Taki właśnie jest Rzeszów.

Dla kochających przyrodę

Jeżeli jesteś osobą, dla której podróże muszą oznaczać kontakt z przyrodą, to odwiedzić rezerwat Lisia Góra. Przepiękny las, usytuowany na wzgórzu obok spokojnie płynącego Wisłoku. U brzegu rzeki możemy wypoczywać wśród klimatycznych pałek wodnych, kaczeńców, podziwiać przechadzające się kaczki, nurzyki, łabędzie i wiele innych ptaków. Jeżeli chcemy spędzić wakacje nieco bardziej aktywnie możemy wynająć kajak i doświadczyć spływu Wisłokiem.

Prócz rezerwatu miasto oferuje niezrównaną ilość zielni, której próżno szukać w większości miast wojewódzkich. Park Papieski, Ogrody Bernardyńskie, Park im. Władysława Szafera, Park Kultury i Wypoczynku, czy też Ogród Miejski im. Solidarności. Prócz parków możemy liczyć wspaniale zadbane osiedla, pełne pięknych drzew i krzewów oraz zadbanych ogrodów. Pewne jest, że ponure blokowiska, które możemy pamiętać z przeszłości i dużej części miast w Polsce już dawno odeszły w niepamięć w Rzeszowie.

Dla osób sentymentalnych

Dla osób lubiących sięgać pamięcią do dzieciństwa miejscem niezbędnym do zobaczenia jest Muzeum Dobranocek. To unikatowe w skali kraju miejsce gromadzi różnorodne, oryginalne rekwizyty związane z emitowanymi w Polsce bajkami. Odnajdziemy tam figurki Misia Uszatka, Baltazara Gąbki, a nawet pacynki, które służyły do nagrywania Jacka i Agatki, czyli najstarszej wyemitowanej w Polsce bajki. Muzeum sprawdzi się świetnie, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Wstęp do tego magicznego miejsca to koszt zaledwie kilku PLN

Dla kochających historię

Jeżeli jesteśmy pasjonatami historii to możemy między innymi poznać miejsca związane z osadnictwem żydowskim w mieście. Żydzi stanowili znaczącą część populacji miasta, posiadali własne cmentarze, domy modlitwy i synagogi. Chociaż większość obiektów tej epoki została zniszczona do w mieście wciąż możemy odnaleźć Starą i Nową Synagogę (w tej drugiej znajduje się muzeum sztuki) oraz Nowy Cmentarz Żydowski. Aby poznać lepiej historię Żydów w Rzeszowie możemy udać się do muzeum etnograficznego, usytuowanego w samym rynku oraz zwiedzić unikatową trasę podziemną, ciągnącą się pod płytą rynku głównego.

Prócz Żydów miasto było ściśle związane z rodem Lubomirskich, dlatego w Rzeszowie odnajdziemy przepiękny zamek, który przynależał do rodziny, majestatyczny domek letniskowy ulokowany w pobliżu i wiele innych.