29 maj Brak komentarzy admin Travel , ,

Zbliżają się wakacje, co raz więcej z nas myśli o tym by były one jak najlepsze i niezapomniane. Czy wyjazd za granicę to warunek sine qua non udanego urlopu? Nie! W Polsce znajduję się wiele wspaniałych miejsc i miast, którym warto przyjrzeć się bliżej i zwiedzić wszystkie ich zakątki. Do tych miast zaliczyć można na przykład Łódź i Wrocław.

W Łodzi jedną z największych atrakcji Łodzi jest ulica Piotrkowska, która swoim klimatem przypomina nieco Krupówki w Zakopanem, tak to nie żart! Niektórzy uważają nawet iż jest to najpiękniejsza ulica w Polsce. Świetne oświetlenie, odnowione elewacje, kuchnia z całego świata i rozrywka to właśnie słowa, które w pełni oddają klimat tego miejsca. Niedaleko ulicy Piotrkowskiej znajduję się również najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej planetarium – Planetarium EC1. Jak podaje oficjalna strona planetarium: pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Musice przyznać, że robi to wrażenie!
Będąc w Łodzi warto odwiedzić również takie miejsca jak:

  • Manofaktura (centrum handlowo – usługowe)
  • Książęcy Młyn
  • Ogród botaniczny
  • Park Łagiewniki
  • Cmentarz żydowski

Łódź to miasto w centrum Polski skupiające w sobie niczym soczewka kulturę całej Polski, a jednocześnie zachowujące swoją oryginalność i niepowtarzalność.
Kolejnym miastem wartym zwiedzenia jest Wrocław. Wrocław to miasto w południowo – zachodniej Polsce będące jednocześnie siedzibą władz województwa dolnośląskiego. Jak podaje portal Wikipedia Wrocław został sklasyfikowany w pierwszej setce miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w 2015, 2016 i 2017, a także w pierwszej setce najbardziej inteligentnych miast na świecie (smart city) w raporcie IESE Cities in Motion Index 2017. Był też – w roku 2016 – Europejską Stolicą Kultury.

Do największych atrakcji tego miasta zaliczyć można:

  • Stary rynek (należy do największych dawnych placów targowych w Europie)
  • Hydropolis (centrum wiedzy o wodzie)
  • Panoramę Racławicką ( Malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje Fontanna Multimedialna, która jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Zajmuje ona powierzchnię bliską 1 hektara, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, trzysta dysz wodnych oraz trzy dysze ogniowe. Podczas wieczornych pokazów wyświetlane są filmy, zdjęcia i animacje. Ogromna część z nich związana jest z doniosłymi wydarzeniami dla historii miasta, Polski a także ważnymi zdarzeniami zmieniającymi bieg historii. Fontannę uruchomiono 4 czerwca 2009 r. w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Obecnie co roku odwiedzą ją blisko dwa miliony ludzi z całego świata – jest być z czego dumnym! Do Wrocławia podobnie jak do Łodzi można ponadto bardzo łatwo się dostać, taki stan rzeczy umożliwia bardzo dobra infrastruktura drogowa i kolejowa, dzięki którym podróż do tych miast minie nam szybko i komfortowo!